torek, 15. marec 2016

V vsakem državljanju je skrita "politična pošast" - Lousewies Van der Laan

Lousewise van der Laan - "generalka" za TEDx
"Kdor misli, da se ga politika ne tiče, se pošteno moti," je prepričana nizozemska liberalno demokratska političarka, ki si je že pri šestanjstih letih zastavila za cilj, da bo aktivno udeležena v oblikovanju svetovne politike. Svojim sanjam je sledila, ustvarila izjemno mednarodno politično kariero, se na svoji poti uprla najprej očetu in njegovim prepričanjem navkljub izbrala temnopoltega fanta, kasneje pa še marsikomu dokazala, da zna misliti s svojo glavo in izbirati odločitve, ki spreminjajo svet na bolje. Danes z možem in dvema otrokoma živi v Sloveniji, karierno pa je kot članica upravnega odbora vpeta v globalno zgodbo ICAN -  Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Več o Lousewies na https://en.wikipedia.org/wiki/Lousewies_van_der_Laan, vredno pa je prisluhniti tudi intervjuju: http://val202.rtvslo.si/2015/12/evropa-osebno-nizozemka-lousewies-van-der-laan/.



Tudi obešanje perila je lahko politični akt

Lousewies je karizmatična govornica, ki prepriča z vsebino in argumetni. Začinjenimi z osebno zgodbo. Kar v naših poslovnih prostorih smo danes improvizirali generalko za njen TEDx nastop, ki jo čaka pred mednarodnim občinstvom konec tedna v Devinu. Nagovorila bo ženske voditeljice - jih povabila, da se politično angažirajo in zavedo, da prav vsak od nas s sojimi odločitvami in dejanji izraža politično opredelitev. To, ali se odločimo sušiti perilo ob sončnem vremenu na domačem balkonu in ne v sušilcu, je na primer že izbira, ki pokaže, da nismo pripravljeni preplačevati energije, uvožene iz v vojno vpletnih držav, ampak smo z izbiro naravnega vira simbolno izkazali nestrinjanje s trgovanjem z neobnovljivimi viri.

To, da imamo volilno pravico, je poseben privilegij. Če ne gremo na volišče, smo zapravili priložnost, da izrazimo svoj glas in po tem se nimamo kaj pritoževati. Pozabljamo, da demokracija pomeni možnost, da vsakdo izrazi svoj glas in s tem zaščiti manjšino ter njene pravice. 

"V kompleksnem svetu se zdi, da politiki nimajo moči. Pa temu ni tako. Resda so v "sendviču" med globalnimi pritiski in odločitvami na eni in pričakovanj državljanov na drugi, vendar lahko odločajo, lahko spreminjajo," vztraja Lousewies. Omeni primer odločanja v evropskem parlamentu, kjer je prav z vztrajanjem, da se zaključi projekt gradnje bolnišnice v Gazi, ki je bil opredeljen kot eden od ciljev v letnem načrtu, dosegla, da letno poročilo ni bilo sprejeto, dokler bolnišnica ni začela obratovati. Zato, ker je vztrajala in bila glasna, je bolnišnica zaživela. In mnoga življenja v tem ogroženem območju so bila posledično rešena. Zato je vredno biti vpet v politiko, je prepričana Lousewies.