petek, 26. februar 2016

Namesto vloge častnega gosta, le mesto v razpravi - dr. Janez Potočnik v Državnem zboru

dr. Janez Potočnik v skorajda prazni dvorani Državnega zbora
V Državnem zboru Slovenije je 26. 2. potekala Javna predstavitev mnenj o svežnju Evropske komisije o krožnem gospodarstvu za spodbujanje konkurenčnosti, ustvarjanje delovnih mest in trajnostno rast. Skorajda prazna dvorana je dovolj zgovorno pričala o tem, kako pomembna je ta tema za Slovenijo. Da bi dr. Janeza Potočnika, nekdanjega komisarja za okolje, ki je eden pionirjev tega novega ekonomskega modela in razprodan govorec na vseh koncih sveta, povabili kot častnega govorca, ni bilo pričakovati. Kot vsak drug državljan se je imel priložnost prijaviti k razpravi, kar je, neobremenjen in profesionalen kot je, tudi storil.


Uvodni predstavitvi dr. Zorana Stančiča so sledili mag. Tanja Bogataj (MOP), Miha Marenče (MKGP), Marjana Dremelj (SVRK) in zaradi odsotnosti generalnega sekretarja MGRT le na govor ne pripravljena predstavnica tega, za implementacijo ključnega ministrstva. Komentar ni potreben. Za to, da smo tisti redki, ki smo sedeli v dvorani, dobili jasen vpogled v to, kaj krožno gospodarstvo dejansko je in v kakšnem kontekstu ga velja razumeti, je poskrbel govornik, ki se je priglasil k besedi - dr. Janez Potočnik. 

Na kratko povzeto sporočilo nekdanjega komisarja: 
"Rast in delovna mesta sta bila osrednja cilja Evrope v zadnjih desetletjih. Rast od leta 1950 vztrajno pada – vsako desetletje za odstotno točko. Je rast torej relevanten cilj? Z obstoječim načinom vzpostavljanja konkurenčnosti v Evropi očitno nismo odgovorili na vprašanje rasti. Kaj je potemtakem ekonomsko smiselno? 

Dejstva:

  • Evropa je kontinent, ujet v neučinkovito ravnanje, potrebujemo spremembo
  • Trendi gibanja cen virov povečujejo našo ranljivost
  • V zadnjih desetletjih se v stroških podjetij povečuje strošek energentov v odnosu do stroškov dela
  • Smo več kot 90% uvozno odvisni – to je za Evropo problem



Krožno gospodarstvo je instrument – sistemski, kompleksen – kako različne vire (energijske in ostale) zadržati v potrošnem ciklu čim dlje. Potrebujemo drugačne poslovne modele - npr. prodajati svetlobo namesto luči, kilometre namesto gum. Za uspeh je nujen usklajen potrošniški in proizvodnji proces. Slovenija je ravno prav majhna in dovolj velika, da bi lahko postala referenčna država pri uvajanju načel krožnega gospodarstva."

Za dr. Potočnikom smo se k besedi priglasili še trije in namesto razprave ali vsaj dialoga, smo se morali zadovoljiti z monologom. Tisti, ki verjamemo v sistemsko rešitev in moč povezovanja, delujemo po svoji moči naprej. Dialoge vzpostavljamo zunaj državnih palač in akcijske načrte delamo zato, da v povezovanju različnih deležnikov dosegamo in komuniciramo uspešne zgodbe. Doma in v mednarodnem prostoru. Če bo to za preboj Slovenije dovolj, bo pokazal čas.