nedelja, 18. januar 2015

Zakaj Slovenija ni Švica - predstavitev knjige Bojana Grobovška članom Italijansko-slovenskega Foruma

Klub Maxi: Dva Bojana o razlikah med Slovenijo in Švico

Ko se sprašujemo, kaj se je botrovalo temu, da so se naše sanje o tem, da smo Švica, razblinile, pomaga vpogled, ki ga v svoji knjigi z naslovom "Zakaj Slovenija ni Švica", podaja Bojan Grobovšek. Diplomat, ki je kariero gradil v različnih državah, med drugim tudi v Švici. Kritičen, vendar vključujoč in ne žaljiv, skozi prizmo zgodovine in umeščanja Slovenije po osamosvojitvi odlično osvetli točke, zaradi katerih je naš razvoj zaostal za našimi sanjami. 


V pogovoru, ki ga je v okviru srečanja Italijansko-slovenskega foruma 14. januarja v Ljubljani vodil Bojan Brezigar, odgovorni urednik Primorskega dnevnika, ni manjkalo jasnih, na trenutke tudi provokativnih misli. Na primer - v socializmu opevan "kult prostega časa", ki je vključeval lastno počitniško hišico na morju ali v hribih, pa poletna in zimska počitnikovanja za vso družino v tujini, skratka, obilico časa za sprostitev in rekreacijo, se po mnenju Grobovška nikakor ni skladal z učinkovitostjo in konkurenčnostjo, ki jo je naše gospodarstvo dosegalo. Zagovarjanje pravic, mnogo manj pa sprejemanje odgovornosti in stremenje k enakosti, ne pa k izstopajoči odličnosti, sta prav tako dve od karakteristik, ki ju lahko najdemo med Slovenci. 


Grobovšek je kritičen tudi do predsedovanja Slovenije EU v času, ko se je začela gospodarska kriza, mi pa smo se ukvarjali sami s seboj, namesto z vodenjem države in oblikovanjem strategije za krizne razmere. Opozarja tudi na problem izseljevanja tistih mladih, ki so izobraženi in ambiciozni. Ti iščejo okolja, kjer lahko svoje cilje udejanjijo in se samouresničijo. Nič ni narobe s pretočnostjo znanja, kapitala, ljudi, če seveda ta poteka v dve smeri - iz Slovenije in v Slovenijo. Zaprtost vase, nejasna vizija in odklonilnost do sprememb, pa pomenijo šibitev tako gospodarske kot intelektualne moči. 

Knjiga nastavi ogledalo, pojasnjuje in orisuje, pomaga razumeti. Dragocena sopotnica, ki kliče po dialogu in pušča nekaj prostora tudi optimizmu.